Beyincik Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Beyincik Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik kanseri: Beyincik ya da küçük beyin yaklaşık olarak erik büyüklüğünde serebral hemisfer altında ve beyin sapı arkasında bulunur. Serebellumun boyutu beynin %10'u kadar olmasına rağmen beynin nöronların yarısını içerdiğine inanılmaktadır. Ana içeriğinde granül hücrelerinin bulunması beyinciğe bu potansiyeli vermektedir. Beyinciğin birincil işlevi motor çıkışı için geri bildirim ve ince ayar sağlamaktır. Vücut kısımlarımızın yerinin sezgisel bir haritasını sağlayarak propriosepsiyon duyusunu vücut içinde meydana gelen bilinç ve istem dışı hareketlerin algısı ile ilişkilidir. Propriosepsiyon olmadan gece karanlıkta yürürken dengede kalmamız imkânsız olurdu. Sezgilerimiz olmayacağı için bacaklarımızın da nerede olduğunu hissedilemezdi. Beynin diğer bölgelerinde olduğu gibi beyincikte de tek bir işlemle ilişkilidir. Pozitron Emisyon Tomografisi PET, fMRI ve diğer işlevler dikkat gerektiren işlerde beyinciğin fonksiyonel olduğu keşfedilmiştir. Beyincik beynin diğer bölgeleri gibi hücresel anlamda benzersiz bir yapıdadır. Bunun anlamı şudur, buradaki hücreler düzenli şekilde dikey olarak birbirleriyle 3 boyutlu olarak bir ağ şeklinde organize olmuşlardır. Hücrelerin bu özellikleri boyanmalarına olanak vermekte ve mikroskop altında incelenmeleri ne imkân sağlamaktadır. Beyne benzer şekilde beyincikte yarım küre şeklinde bölünmüş 10 loptan oluşmaktadır. Beyinciği hasar gören insanlar yaşamlarını nispeten sürdürebilirler. Belirtileri olarak zayıf motor kontrolü, garip bir yürüyüş, güç kaybı ya da artış, hızlı yapılması gereken hareketleri yapmakta yetersizlik gibi belirtiler sıralanabilir.

Beyincik kanseri neden ve kimlerde olur?

Kanserin neden olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Neden bazı insanlarda gelişip bazı insanlarda gelişmediğine henüz kesin olarak cevap bulunamamıştır. Birtakım araştırmalara göre bazı kişilerin risk faktörü altında olduğunu söyleyebiliriz. Bir kişinin risk faktörü altında olma olasılığını şöyle sıralayabiliriz.
  • Aile öyküsü: Ailede glioma olan kişilerde glioma olma olasılığı yüksektir.
  • Erkek cinsiyet: Genellikle beyin kanser ve tümörlerinin erkeklerde olma olasılığı yüksektir. Kadınlarda görülen menenjionamal hormonların varlığıdır.
  • Yaş: Beyin kanserlerinin çoğu 70 yaş üstünde görülmekle birlikte çocukluk çağın da ikinci sırada gelmektedir. Maalesef 8 yaşın altındaki çocuklarda daha sık rastlanmaktadır.
  • Irk: Beyin kanseri, beyincik kanseri ve tümörleri diğer ırklarla mukayese edildiğinde beyaz ırkta daha fazla oranda görülür.
  • İş yerinde birtakım zararlı kimyasallara maruz kalmak, radyasyon nükleer sanayi çalışanlarında beyin tümör görülme olasılığı yüksektir. Vinil klori plastik yapımında çalışan kişiler ve AKRİLONİTRİL tekstil ve plastik sanayide çalışan kişilerde AKRİLONİTRİLE maddesine maruz kaldıkları için beyin travmalarına yol açabilmektedir.
Beyincik kanseri belirtileri nelerdir?

Baş ağrısı, bulantı kusma, konuşma görme ve işitmede değişiklikler, denge ve yürüme bozuklukları, kişilik bozukluğu, konsatrasyon bozukluğu, kaslarda istem dışı kasılmalar nöbet veya avale, bu belirtiler birçok başka rahatsızlıktan dolayı da olabilir bu belirtiler beyin kanseri beyincik kanseri veya beyninizde tümör olduğu anlamına gelmez. Böylesi zamanlarda doktorunuza başvurup tetkik ve tedaviler kendiniz lehine olup erken teşhisle olumsuzlukların önüne geçebilirsiniz.

Hekimin izleyeceği tedavi şekline göre değişiklik gösterebilir. Genel hastanın sağlık durumu hakkında bilgi alınır uyanıklık, kas gücü, refleksler ve acıya verdiği tepkilere bakılır. İhtiyaç duyulursa bilgisayarlı tomografi, MRI, Anjıyografi, Myelografi veya biyopsi yapılabilir.

Beyincik kanser cerrahi muadele nasıl yapılır?

Uyun görüldüğü durumlarda cerrahi bir operasyon yapılır. Genelde tercih edilen bir yöntemdir. Kafa tası açılarak yapılan ameliyat türüne kraniotomi denilir. Kraniotomi genel anestezi altında yapılır Ameliyat başlamadan önce hastanın saçları kesilir. Cerrah kafa derisine bir kesi yaptıktan sonra özel kesici bir alet kullanarak kafa tasından bir parça kemiği çıkarır. Açılan bu yoldan operasyon gerçekleştirilir. İşlem bittikten sonra kemik yerine konur ve kesi dikilir. Açılan bu yolun kapatılması için kemiğin yerine bazen başka maddeden metal olan materyaller de kullanılabilir. Ameliyat sonrasında ilk birkaç gün baş ağrısı rahatsızlık hissi görülür bu ağrı kesicilerle hafifletilmeye çalışır. Bu belirtilerin geçme süresi hastadan hastaya değişir. Enfeksiyon riskine karşı antibiyotik kullanılır. Ameliyat sırasında normal beyin dokusunda zedelenme olabilir bu sebepten bazen düşünme konuşma görme ile ilgili sorunlar olabilir.

Beyincik Kanseri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni