Beyincik Felci Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Beyincik Felci Belirtileri ve Tedavisi

Beyin felci, genellikle çocukluk döneminin en yaygın olarak görülen sakatlık nedenlerinden biridir. Doğum öncesinde, sırasında merkezi sinir sisteminin hareket işlev alanlarının hasar görmesinden kaynaklanır. Beyin felcinin birçok nedenleri vardır. En Yaygın nedenlerden biri; beyin dokusu içinde yeterli oksijen bulunmamasıdır. Yapılan araştırmalar beyin felci olan bebeklerin 3/1 vücut ağırlığının 2150 gramın altında olduğunu ortaya çıkarmıştır. Doğum sancısı ve doğum sırasında beynin hasar görmesi, bakteriyel gibi bir enfeksiyon ve hemoraji kanama da diğer nedenleri oluşturur. Ancak genellikle belirgin bir açıklaması yoktur.

Dört Çeşit beyin felci oluşmaktadır
 • Spastik beyin felci, günümüzde en çok rastlanan bir hastalıktır. Spastik beyin felci bulunan bir bebekte ve yeni doğanlara özgü bazı reflekslerde anormal inatçılık görülür. Hiperaktif bir tutma refleksi bebeğinizin ellerinin iyice sıkılmış bir yumruk biçimini almasına yol açar. Bebek büyüdükçe kolları ve bacakları daha spastik ve katı bir hal alır.
 • Ekstrapiramidal beyin felci, ilk belirtisi olarak bir bebeğin kaslarının zayıflığı, esnekliği ile kendini gösterir. Bu beyin felci tipi genellikle, bebeklerin 5 aylık olana kadar teşhis edilemez. Erken belirtisi, bebek bir şeye uzanmaya çalışırken, ellerinin anormal bir şekilde pozisyon almasıdır.
 • Kronikbeyin felci, iki biçimi vardır; Bunlar konjenital ve atonik beyincik ataksisidir. Spastisite genellikle daha sonra, çocukluk döneminde gelişirler. Atonik dipleji ileri derecede zekâ gecikmesiyle birlikte görülür. Konjenital beyin felci ataksisi beyin felcinin seyrek görülen bir biçimi olup hafif derecede zekâ gecikmesiyle gibi hastalıklara neden olur.
 • Beyin felci, Olan bir çocuğun geleceği büyük ölçüde zekâ özürlülüğü de bulunup bulunmadığını bağlıdır. Bir çocuk, tekerlekli sandalye kullanmasını gerektiren ciddi bir hareket sorunlarına sahip olsa bile kendi kendine gözleme yeteneğine sahip ise bir dereceye kadar düzelme sağlanması sağlığı için daha kolay olur.
Beyin felcinin belirtileri nelerdir?

Beyne giden damarlarının tıkanması sonucu beyne kan gitmemesi ya da aşırı gitmesi sonucunda damarlarda meydana gelen yırtılmalar beynin bir bölgesinin hasar oluşması gibi durumların genel adı beyin felci ya da inme olarak adlandırılmaktadır. Beyin felci belirtileri kişiden kişiye göre değişmektedir ancak en belirgin beyin felci belirtileri ise sağ, sol bacağın güçsüzleşmesi, yüzün yarısında mimikleri kaybetme, tükürükte azalma gibi belirtilerdir. Beyin felcinde beyin tomografisi yapılarak beyin izlenir.

Beyin felci belirtilerinden şunlardır
 • Konuşmada güçlüğü çekilir.
 • Anlamada ise güçlüğü çekilir.
 • Sık sık baş dönmesi meydana gelir.
 • Konuşurken uygun kelimenin bulunmasında zorluk çeker.
 • Görme bozukluları.
 • Bilinç kaybına sebep olur.
 • Baş ağrıları görülür.
Beyin felci tedavisi nasıl yapılır?

Beyin tomagrafisi acil servise inme şikâyeti ile gelen hastalarda genel olarak ilk incelemedir. Beyin damar tıkanmasına bağlı olabilecek iskemik inmenin ayrımı dozda radyasyon ışınları kullanarak yapılır. Teknoloji olarak MRG görüntüleri gibi metal bulunmayan özel bir odada kuvvetli manyetik alanda kullanılarak tedavi edilir. Serebral Angiografi, beyin felcinin damarlardaki kan akımının incelenmesinde kullanılır. Bu yöntem toplam olarak 1 saat sürebilir ve tedavi sonrasında hastanın 3-6 saat yatak istirahatını gerektirir.

Beyincik Felci Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Beyincik Gelişmemesi

Bebeklerde Beyincik Gelişmemesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyincik Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Küçülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Küçülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Görevleri Nelerdir?

Beyincik Görevleri Nelerdir?

Beyincik Damar Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Damar Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi