Beyincik Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Beyincik Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Kanaması; ani bir şekilde ve hiddetli bir şeklide başlayan baş ağrısı, bulantı, kusma, konuşma güçlük oluşması, baş dönmesi şeklindeki bazı belirtilerle meydana gelen ve hastaneye geç gidildiği zaman ölümle ya da tedavisi mümkün olmayan hasarlara sebep olabilen oldukça ciddi olan bir sağlık problemidir. Bu tür şikâyetleri bulunan insanların yaşamlarında tehlike oluşturan beyincik kanaması olasılığını mutlaka hatırlaması ve ciddiye alması gerekmektedir.

Günümüzde ise her sene milyonlarca kişi beyincik kanaması sebebi ile yaşamını yitirmekte veya ağır olan sakatlıklar ile karşı karşıya kalmaktadır. Beyincik kanaması geçirmekte olan insanların acil bir şekilde hastaneye götürülmesi oldukça önemlidir. İlk 2 saat içerisinde tedavisi yapılmaya başlanan insanların oldukça önemli olan bir kısmı tamamen tedavisi yapılabilmektedir.

Beyincik Anevrizması; Anevrizma, beyincikte bulunan atardamar duvarının zayıflaması neticesinde meydana gelen bir balonlaşma şeklinde olup genellikle damarların çatallanma oluşan yerlerinde meydana gelir. Bu balonlaşan yapı ile normal olan damara nazaran daha dayanaksız ve bazı şartlar altında yırtılıp beyincik içerisine kanamaya sebep olarak insan hayatını tehlikeye sokabilir. Anevrizmalar doğuştan olan damarın gelişme bozukluğuna bağlı olabileceği gibi yüksek olan tansiyon, damarlarda oluşan sertlik, enfeksiyonlar ya da kafa travması neticesinde de meydana gelebilir. Anevrizmalar genellikle beynin tabanında yerleşir ve burada bulunan beyin-omurilik sıvısı içerisinde kanamaya sebep olurlar. Anevrizmaların senelik kanama olasılığı yaklaşık olarak %1'dir.

Beyincik kanaması sebepleri; Anevrizmanın meydana geliş sebebi tam olarak bilinmese bile oldukça fazla faktörün oluşumunda rolü olduğu bilinmektedir. Bu faktörler; Hipertansiyon oluşması, sigara kullanımı, şeker hastalığının meydana gelmesi, yoğun bir şeklide alkol kullanılması, doğuştan gelmekte olan yatkınlık, kan damarlarında oluşan hasar ya da travma, meydana gelen bazı enfeksiyonlar beyincik kanaması belirtileri ve uyarıcı olan işaretleridir.

Anevrizma kanaması bulunan hastalarda bazı uyarıcı olan işaretler meydana gelebilir. Herhangi bir yerde ısrar etmekte olan baş ağrısı, bulantı ve kusma, ensede oluşan sertlik, bulanık ya da çift bir şekilde görme, ışığa karşı oluşan hassasiyet, his kusurları.
Kanamamış olan anevrizması bulunan insanların birçoğunda hiçbir belirti meydana gelmeyebilir. Göz sinirlerinde oluşan felçler, tek taraflı genişlemiş olan göz bebeği, çift bir şekilde görme, gözün arka kısmında ya da üst kısmında ağrı, bir yerde ısrarla yoğun bir şekilde devam eden baş ağrısı, ilerlemekte olan halsizlik ve uyuşukluk.

Beyincik kanamasının meydana getirdiği riskler ve komplikasyonlar; Anevrizmalar yırtıldığı zaman genellikle subaraknoid kanama meydana gelir. Damardan subaraknoid olan mesafeye yüksek basınç ile geçmekte olan kan bu kısımda birikerek beyinciğe baskı oluşturabilir. Kanama beyinciğin içerisinde meydana gelebilir. Kan elemanları aynı zamanda daha düşük olan basınca sahip olan omurilik kısmına de ulaşabilir. Anevrizmadan dolayı meydana gelen kanama bazen sızma biçiminde de meydana gelebilir. Bu tür durumlarda sızma noktasında küçük olan bir pıhtı meydana gelip kanamayı durdurabilir ve hasta yaşamını sürdürebilir. Fakat pıhtının sebep olduğu bu zaman içinde tekrar kanama olasılığının önüne geçilemez. Her ek kanamada hayat daha çok tehlikeye girer ve yaşamda kalma olasılığı düşer. Kendi kendine gelişmekte olan SAK'ların çoğunun sebebi anevrizmalardır.

Anevrizmanın yerinin, büyüklüğünün ve konfigürasyonunun tam olarak saptanması tedavisi ve dolayısı ile yenidektarn kanama meydana gelmesinin önüne geçilmesi kritik olan bir noktadır. Bir kanama neticesinde tekrar kanama olasılığı ilk 14 gün için %20 oranındadır. Anevrizma kanaması %50'lere varan miktarlarda ölümcül bir şekilde seyreder. Ayrıca yaşamakta olan hastalarda ise %25 miktarında kalıcı olan nörolojik bozukluklara sebep olur. Akli fonksiyonlarla beraber bütün vücut fonksiyonlarında da bozulma meydana gelebilir. Daha ciddi olan olaylarda ise kanama beyincikte ağır olan hasarlara sebep olur ve komaya sokabilir.

Beyincik Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyincik Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Görevleri Nelerdir?

Beyincik Görevleri Nelerdir?

Beyincik Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Dengesizlik Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Dengesizlik Belirtileri ve Tedavisi