Beyincik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Beyincik Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyincik Ameliyatı, Doğumsal olarak ortaya çıkan beyincik sarkması kişinin yaşının büyümesiyle birlikte ciddi anlamda rahatsızlık belirtileri ile insanların karşısına çıkan bir rahatsızlık türüdür. Her ne kadar ülkemizde fazla olarak rastlanmasa da bu hastalığa maruz kalan kimsede rahatsızlık erken teşhis edilmemesi halinde kişini ancak beyincik ameliyatı yapılması sonrasında tedavi edilmektedir. Beyincik ameliyatı hastalığı halk arasında beyincik sarkması rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Bununla birlikte tıp literatüründe bu rahatsızlık Chiari hastalığı olarak bilinen bir hastalık türüdür. Çoğunlukla hastalar boyun veya bel rahatsızlığı sonucunda doktora müracaat eder. Uzman hekimin yapmış olduğu tahlil ve MR sonuçlarında beyincik sarkması hastalığı teşhis edilir. Bundan sonra Uzman hekim sarkmanın boyut yani derecesini saplar. Şayet beyincik sarkması ileri boyutlarda değil ise bu rahatsızlığın durdurulması amacıyla bir kısım ilaç tedavileri ile rahatsızlığın ilerlemesi durdurulur. Ancak yetişkin bir yaş grubuna gelen kimsede beyincik sarkması ilerlemişse bu rahatsızlığın giderilmesi amacıyla beyincik ameliyatının gerçekleşmesi hasıl olmaktadır.

Beyincik Sarkması Belirtileri ve Ameliyat Evresi

Bu rahatsızlık Uzman hekimler tarafından yapılan tahlil ve MR görüntüleri sonucunda anlaşılmaktadır. Uzman hekim hastayı bu ameliyat öncesinde iyice gözlemler. Beyincik sarkması çeken kimsede kollarda basınçtan kaynaklı yanma, ağrı ve uyuşma görülür. Bunun yanı sıra beyincik sarkması rahatsızlığı ilerleyen bir kimsede sıcak ve soğuk ayrımı yapmada oldukça sıkıntı çeker. Bu belirtiler sonrasında çekilen MR sonucunda hastalığın dereceği belirlenir. Bundan sonra Uzman hekim hastayı psikolojik ve fizyolojik olarak ameliyata hazırlamak amacıyla bir kısım ilaç ve serum tedavileri uygular.

Beyincik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Uzman hekimin yapmış olduğu tahlil ve tetkikler sonrasında kişinin beyin bölgesinde bulunan fazla sarkmanın alınması amacıyla hasta omur ilik bölgesinde uyuşturulur. Ameliyatın yapılacağı alanda bulunan saç ve kıl birikintileri neşter yardımı ile temizlenir. Bundan sonra tentürdiyot ile bölge dezenefekte edilerek baş bölgesinde oluşacak tazyikli kanın durması amacıyla bir kısım uyuşturucu içerikli narkozlar kullanılır. Uzman hekim baş bölgesinde bulunan sarkık bölgeyi neşter yadımı ile keserek alır. Bundan sonra bölge kapatılarak pansuman gerçekleştirilir. Yapılan pansuman sonrasında hasta 1 gün boyunca narkozun etkisinde tutularak müşahede altına alınır. Yoğun bakımda 48 saat kadar gözlem altında tutulan hasta servise alınarak 1 hafta kadar dinlendirilerek gözlem altında tutulur. Akabinde hasta hastaneden çıkartılarak sosyal hayatına dönüşü sağlanır.

Beyincik Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Ameliyat işlemi oldukça ciddi bir durumdur. Bu nedenle beyincik ameliyatı gerçekleştirilen bir kimse ameliyat sonrasında yaklaşık olarak 1-2 ay kadar dinlenerek baş bölgesinde oluşan yaranın tam anlamıyla kapanması beklenir. Ameliyat sonrasında hastanın kendisini toparlaması zaman alır. Zamanla hastanın uzuvlarını daha rahat bir şekilde kullandığı ve sıcak ile soğuğa karşı duyarlılığı artacaktır. Bu süreçte kullanılacak ilaç ve serumlar yardımıyla kişinin sıhhatine kavuşması hızlandırılır. Beyincik ameliyatı sonrasındaki ilk bir haftalık süreçte hasta baş ağrıları yaşasa da ilerleyen dönemlerde bu rahatsızlığın ortadan kalktığı gözlemlenmiştir. Hasta Uzman hekimin bildirmiş olduğu tedavi yöntemine uyması halinde kısa süre içerisinde kendini toparlayarak normal yaşamına dönecektir. Şayet beklenmeyen bir kanama, bayılma veya şiddetli ağrı yaşaması halinde konu Uzman hekime acilen bildirilmelidir. Hasta ameliyat sonrasında Uzman hekimin bildirdiği tedavi yöntemine harfiyen uymalıdır.

Beyincik Ameliyatı Yorumları

soru

Esra

16 Haziran 2018 Cumartesi

Ben ameliyat oldum 3 ay oldu ama sikayetlerimin devam ettiğini söyleyebilirim ve tekrar ameliyat olucam. Bu ameliyatı olmadan önce iyi düşünün lütfen

Cevap yaz
cevap

Serkan

11 Eylül 2018 Salı

İyi bi doktor olursa sorun olmaz

cevap

Serkan

11 Eylül 2018 Salı

İyi bi doktor olursa sorun olmaz

cevap

Ayşe

10 Ağustos 2018 Cuma

Olmasamda sonu kötü diyor doktorlar elden ayaktan düşer bakıma muhtaç olursun diyorlar ne yapicami şaşırdım

soru

melis

12 Mayıs 2018 Cumartesi

bende beyinçik sarkması var ve 19mmlik ameliyat dendi olmak istemiyorum gitti yere kadar gideyim acaba hatamı yapıyorum agrılarım var yutkunmakta zorlanıyorum yutarken bekliyorum gitmiyor o şikayetim var birde hapşırırken 1.2 saniye donuyorum konuşamıyorum kendime ancak gelebiyorum yürümede tökezliyorum denge kaybı agrılarım şidetli v.s

Cevap yaz
cevap

Üveys

10 Ağustos 2018 Cuma

Bendede başlangıç seviyesinde beyincik sarkmadı var. Bahsettiğiniz ağır belirtiler bende mevcut olmadığından yılda bir kez kontrole gidiyorum. Doktorum sizde mevcut olan belirtilerden bahsetmişti eğer bu duruma gelirse ameliyat kaçınılmaz demişti. Doktorunuzun tavsiyesi ile kararınızı vermeniz gerekir.

soru

Ela

14 Ağustos 2018 Salı

Annem bu hastalikta zarar cekiyo ameliyat olursa fiyatlarin ogrenebilirmiyim kirgizistan vatandasi

Cevap yaz
cevap

Neriman

14 Ağustos 2018 Salı

Merhaba Ela Hanım, öncelikle yapılacak olan ameliyatlarda sosyal güvencenizin olması çok önemlidir. Sosyal güvenceniz yok ise fiyatlarda ciddi anlamda değişiklikler olacaktır. Bunun yanı sıra ameliyatın fiyatı hakkında bilgi vermemiz tamamen yanlış olur. Çünkü fiyatlar standart olmadığı için hastaneden hastaneye göre ya da doktordan doktora göre değişiklik göstermektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Beyincik Gelişmemesi

Bebeklerde Beyincik Gelişmemesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyincik Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beyincik Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beyincik Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi