beyincik.gen.tr https://www.beyincik.gen.tr Beyincik, Beyincik Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, beyincik.gen.tr Mon, 13 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sun, 19 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Beyincik Sarkması Ameliyatı https://www.beyincik.gen.tr/beyincik-sarkmasi-ameliyati.html Sat, 01 Dec 2018 13:19:31 +0000 Beyincik sarkması ameliyatı, her ameliyat gibi riskleri vardır. Fakat günümüzdeki teknolojiler sayesinde riski oldukça azalmıştır. Bu azalma oranı %2'ye kadar düşmüştür. Söz konusu azalma oranı sadece çok ilerlememiş beyin Beyincik sarkması ameliyatı, her ameliyat gibi riskleri vardır. Fakat günümüzdeki teknolojiler sayesinde riski oldukça azalmıştır. Bu azalma oranı %2'ye kadar düşmüştür. Söz konusu azalma oranı sadece çok ilerlememiş beyin sarkması hastalığı ameliyatı için geçerlidir. Öncelikle beyincik sarkması hastalığının, en çok gençlerde görülmesinin yanında temel özelliği beyincikteki tonsilların foramen magnum altında servikal omurilik kanalına doğru sarkması olan bir hastalıktır. Böyle bir hastalık beyin omurilik sıvısının hem beyin, hem de omurilik kanalında dolanma biçimi bozulması sonrası beynin içinde basınç değişikliklerine ve kafa içi basıncın artmasına sebep olur. 

Böyle bir hastalığın oluşum sürecinde 3 tane teori görülmektedir. Bu teorilerden biri hidrodinamik teoridir. Hidrodinamik teorinin, kafa içi basıncı ile omurilik kanalı arasında basınç farkından dolayı ortaya çıktığı öngörülmektedir. Bir diğer teori olan mekanik teoride ise beyincikteki yapışıklıklar sebebiyle beyin omurilik sıvısının dolanım bozukluğu söz konusu olmuştur. Başka bir teori ise gelişimin yanlış olmasından kaynaklı olduğudur. Yanlış gelişim teorisinde, yaygın gelişimsel bozukluğun bir lokal uzanımı olarak beyincik dokularının uzamış olduğu söylenmektedir. Ayrıca beyincik sarkmasının en sık belirtileri olarak özellikle artan iç kafa basıncı sonrasında baş, ense, boyun ve omuzlardaki çöküntü ve ağrılar olduğu bilinmektedir. Baş ağrısı genelde o kadar kuvvetli olmaktadır ki hastayı geceleri uykudan uyandırabilir. Bu belirtilerin yanında kusma da görülebilmektedir. Ayrıca beyincik sarkmasının tek tedavisi ameliyattır. Bu hastalığın özel bir ilacı yoktur. Bunun yanında fizik terapi gibi dışarıdan etki ile veya başka bir yöntemle tedavi edilmesi söz konusu değildir. Dünya çapında böyle bir hastalığın tek tedavisinin cerrahi olmasıyla birlikte hasta cerrahi tedaviyi olabilecek durumdaysa hastanın acilen ameliyat olması gereklidir. Bunun nedeni beyincik sarkmasının basit bir hastalık olmamasıdır. Bu hastalık ilerledikçe hastayı elden ayaktan düşürüp yatalak bir hale getirebilir ve hatta sonrasında öldürebilir. 

Beyincik sarkması ameliyatı cerrahisinde mikrocerrahi kullanılmaktadır. Mikrodekompresyon ameliyatı yapılır. Bunun Türkçe anlamı rahatlatma ameliyatı demektir. Beyincik sarkması ameliyatında öncelikle baş ile boyun birleşim yeri olan ense ortalanarak açılıp başın arka tarafındaki kemik gerekli cihazlarla genişletilir. Arkasından birinci boyun omurunun arka kenar uçları yine gerekli cihazlarla dikkatli bir biçimde alınır. Sonrasında omuriliği saran zar açılıp özel bir yama ile birleştirilir. Bu sayede sıkışan basının arttığı bölge giderek boşalacaktır. Ameliyat sırasında açılmış olan ilk bölgenin hareketsiz olduğu fakat denilenleri yaptıktan sonra kalp atımına benzer bir şekilde hareket kazandığı görüldüğünde ameliyatın başarılı bir şekilde sonuçlandığı anlaşılacaktır.Beyincik Sarkması Ameliyatı 

Beyincik Sarkması Ameliyatı Sonrası Sonuçlar: Normalde beyincik sarkması hastalığı 4 tipte görülür. Bunlardan 1. tipte eğer hastalık belirtisi yoksa ve hastalık şans eseri bulunduysa pek bir şey yapılmaz. Şikayetler geçiciyse ve tekrarlan cinsten değilse bir süre takip edilir. Fakat genelde 2 ve 3. tipte hasta belirtiler görmeye başlar. 2. tipte ameliyat sonrasında hasta çoğunlukla 15 gün içerisinde güzel bir istirahat ile verimli bir sonuç almaya başlar. 3. tipte hastalık şiddetli ve ağrılı bir konuma gelmiş olmaktadır. Tedavisi biraz daha zordur fakat birkaç hafta sonra güzel sonuçlar alınmaya başlayabilir. Çok ilerlemiş beyincik sarkması hastalığının yani 4. tipte olan hastalığın ameliyatı her cerrahın yapabileceği türden bir ameliyat değildir. Çünkü ameliyat gerçekten risklidir. Hatta bu dereceye gelmiş beyin sarkması hastalığında hastalar için yapılacak pek bir şey yoktur. Kısa süre içinde hayatlarını kaybedebilirler. Genelde cerrahların çoğ]]> Beyincik Ağrısı https://www.beyincik.gen.tr/beyincik-agrisi.html Sun, 02 Dec 2018 10:14:24 +0000 Beyincik ağrısı, beyincik tabanının omuriliğin geçtiği kanal içerisine taşması durumudur. Beyincik ağrısı hastalığı aslında oldukça sık görülen fakat az teşhis edilebilen bir hastalıktır. Az teşhis edild Beyincik ağrısı, beyincik tabanının omuriliğin geçtiği kanal içerisine taşması durumudur. Beyincik ağrısı hastalığı aslında oldukça sık görülen fakat az teşhis edilebilen bir hastalıktır. Az teşhis edildiği için çok az görülüyormuş gibi bir izlenim vardır. Ancak dikkat edildiğinde ve birçok tetkik iyi incelendiği zaman beyincik ağrısı hastalığının var olup olmadığı meydana çıkarılabilir. Özellikle boyun emarlarında bu hastalık tesadüfen de olsa görülebilmektedir.

Beyincik ağrıması doğumsal bir hastalıktır. Sonradan oluşmaz fakat sonradan bulgu verebilir. Bu ağrıma derecelendirilir. En hafiften en ağıra doğru sınıflara ayrılır. Ağrının boyutuna, klinik ve radyolojik yansımalarına göre takip mi yoksa cerrahi mi gerektiği duruma göre planlanır.

Beyincik ağrısı çocukluk döneminde pek bulgu vermez. Erişkin döneminde baskının artması ve omurilik içerisinde gelişen kist nedeniyle bazı belirtiler verir. Belirtiler, yapının etkilediği yere göre farklılık göstermektedir. Beyin sapını, omuriliği ve beyinciğin kendisini etkileyerek çeşitli şikayetlere sebebiyet verebilir.  Beyinciğin kendisi etkilendiği durumlarda; Denge kayıpları, baş dönmesi, bulantı, kusma gibi şikayetler ortaya çıkabilir.

Beyin sapı etkilendiği durumlarda; yutma zorlukları, uykuda solunum durmaları (uyku-apne hastalığı), öğürme refleksinin kaybolması gibi yakınmalara yol açabilir. Omuriliğin etkilenmesi durumunda; kollarda ağrı, uyuşma (özellikle yanma tarzında ağrılar), güç kaybı, sıcak soğuk ayrımı yapamama durumu görülebilir.

Beyincik AğrısıBeyincik Ağrısı Tedavisi

Etkilediği bölgeler baz alınarak bu hastalığın çok ciddiye alınması gerekir. Ya takip edilir, ya da cerrahi işlem uygulanır. Beyincik ağrısı cerrahi kriterler arasında ağrının eşik değerin üzerinde olması, klinik ve muayene verilerinin varlığı ve boyun bölgesinde omurilik içerisinde kistik genişleme olması durumu aranır. Ameliyat düşünülmeyen hastalar ilk olarak 6 ay, sonrasında yılda bir defa çekilen boyun emarlarıyla takip edilir.

]]>
Beyincik Sarkması https://www.beyincik.gen.tr/beyincik-sarkmasi.html Mon, 03 Dec 2018 09:19:37 +0000 Beyincik sarkması, diğer bir ismi ile Chiari hastalığı, herkeste görülebilen fakat az teşhis edilmesinden dolayı az rastlanan bir rahatsızlık izlenimi veren bir rahatsızlıktır. Bir çok boyun MR leri iyi tetkik edilip incelendiğ Beyincik sarkması, diğer bir ismi ile Chiari hastalığı, herkeste görülebilen fakat az teşhis edilmesinden dolayı az rastlanan bir rahatsızlık izlenimi veren bir rahatsızlıktır. Bir çok boyun MR leri iyi tetkik edilip incelendiğinde, tesadüfen de olsa beyincik sarkmasının olup olmadığı ortaya çıkabilmektedir. Beyincik sarkması doğumdan başlayabilen bir hastalıktır ve beyinciğin omuriliğin başladığı kemik kanalının içerisine doğru sarkması halidir. Beyincik sarkması beynin dengeden sorumlu bölümünde görülen yapısal bir bozukluk olmakla birlikte, belirtilerin çocukluk yaşlarda veya daha erken yaşlarda görülmesi de olasıdır.  Beyincik sarkmasının kesin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, bebeğin ana rahminde gelişim sürecine bağlı olarak bu gelişim sürecinde yaşanan, genetik veya dış bazı etkilerin beyincik sarkmasının oluşumuna katkı sağladığı düşünülmektedir

Beyincik sarkması nedenleri,

Hamilelik dönemlerinde tehlikeli kimyasal maddelerle uğraşmak, hamilelik dönemlerinde yetersiz beslenme ve vitamin değeri fazla olmayan gıdalarla beslenilmesi, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı ve hamilelik dönemlerinde bunların alınması. Diğer bir istatistik bilgi ise, beyincik sarkması sorununun genetik olarak diğer nesillere aktarılması da söz konusu olabilmektedir.  Beyincik sarkması bir çok insanda herhangi bir belirti vermemekle birlikte olası belirtileri ise şu şekilde olabilmektedir.

Beyincik sarkması hastalığının olası belirtileri
 • Başın arka kısmında ağrı
 • Boyun bölgesinde ağrı
 • Baş dönmesi ile birlikte oluşan denge problemleri 
 • Kol ve bacaklarda karıncalanma ile ortaya çıkan his kaybı
 • Bulanık görme ile başlayan görme kaybı ve istemsiz göz hareketleri
 • Yutkunmada yaşanan problemler
 • Büyümenin gecikmeli olarak devam etmesi
 • Kulak çınlamaları ve işitmede yaşanan kayıplar
 • Sık tekrarlayan mide bulantıları ve kusma sorunu
 • Uykuda yaşanan sorunlar
 • Asabiyet hali ve depresyon
 • Kollarda yanma ile yaşanan ağrılar
 • Sıcak soğuk ayırt etme yetisinde zayıflama
 • Uykuda solunum durması gibi durumların yaşanması
Beyincik sarkmaları erken dönemlerde genel olarak belirti vermez, ileri yaş gruplarında yıpranma ile birlikte şikayetler ortaya çıkmaya başlar. Şikayetlerin ileri yaşlarda çıkmasının bir diğer nedeni ise, sarkma seviyesinde oluşan artışlar olabilmektedir. Beyincikte sarkma seviyesi 5 - 6 mm civarında bulunması halinde belirti vermemekle birlikte, sarkma gözlemlenmiş olsa bile ameliyata ihtiyaç duyulmaz, böyle durumlarda hasta sadece takibe alınır 6 ayda bir olmak üzere MR sonuçlarına bakılarak ilerleme olup olmadığı gözlemlenir. 

Beyincik SarkmasıBeyincik sarkması  tedavisi,

Beyincik sarkması sadece cerrahi operasyonla düzeltilebilecek bir hastalıktır, fizik tedavi ve ilaç ile herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, buna mukabil sarkmanın derecesi fazla olmaması durumunda ameliyata gerek duyulmaz, gelişimi incelemek üzere hasta takibe alınır. Beyincik sarkması hastalarının önemli bir kısmı yaklaşık %90 kısmı takip yöntemi uygulanmakla birlikte, sadece %10 kısmına acil müdahale gerekiyorsa beyincik sarkması ameliyatı uygulanmaktadır zira chiari hastalığı, oldukça ciddi sonuçları olan bir hastalıktır ve kişi yaşamını diğer insanlara bağımlı hale getirebildiği gibi ölümcül sonuçları da olabilmektedir. Beyincik sarkması ameliyatlarında uygulanan yöntem mikro cerrahi yöntemlerdir, her ameliyatın riskleri olmakla beraber günümüz teknolojisi ile bu risk oldukça düşük seviyelerde bulunmaktadır.
]]>
Beyincik Ameliyatı https://www.beyincik.gen.tr/beyincik-ameliyati.html Mon, 03 Dec 2018 18:17:30 +0000 Beyincik Ameliyatı, Doğumsal olarak ortaya çıkan beyincik sarkması kişinin yaşının büyümesiyle birlikte ciddi anlamda rahatsızlık belirtileri ile insanların karşısına çıkan bir rahatsızlık türüdür. Her ne kadar ülkemi Beyincik Ameliyatı, Doğumsal olarak ortaya çıkan beyincik sarkması kişinin yaşının büyümesiyle birlikte ciddi anlamda rahatsızlık belirtileri ile insanların karşısına çıkan bir rahatsızlık türüdür. Her ne kadar ülkemizde fazla olarak rastlanmasa da bu hastalığa maruz kalan kimsede rahatsızlık erken teşhis edilmemesi halinde kişini ancak beyincik ameliyatı yapılması sonrasında tedavi edilmektedir. Beyincik ameliyatı hastalığı halk arasında beyincik sarkması rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Bununla birlikte tıp literatüründe bu rahatsızlık Chiari hastalığı olarak bilinen bir hastalık türüdür. Çoğunlukla hastalar boyun veya bel rahatsızlığı sonucunda doktora müracaat eder. Uzman hekimin yapmış olduğu tahlil ve emar sonuçlarında beyincik sarkması hastalığı teşhis edilir. Bundan sonra uzman hekim sarkmanın boyut yani derecesini saplar. Şayet beyincik sarkması ileri boyutlarda değil ise bu rahatsızlığın durdurulması amacıyla bir kısım ilaç tedavileri ile rahatsızlığın ilerlemesi durdurulur. Ancak yetişkin bir yaş grubuna gelen kimsede beyincik sarkması ilerlemişse bu rahatsızlığın giderilmesi amacıyla beyincik ameliyatının gerçekleşmesi hasıl olmaktadır.

Beyincik Sarkması Belirtileri ve Ameliyat Evresi
Bu rahatsızlık uzman hekimler tarafından yapılan tahlil ve emar görüntüleri sonucunda anlaşılmaktadır. Uzman hekim hastayı bu ameliyat öncesinde iyice gözlemler. Beyincik sarkması çeken kimsede kollarda basınçtan kaynaklı yanma, ağrı ve uyuşma görülür. Bunun yanı sıra beyincik sarkması rahatsızlığı ilerleyen bir kimsede sıcak ve soğuk ayrımı yapmada oldukça sıkıntı çeker. Bu belirtiler sonrasında çekilen emar sonucunda hastalığın dereceği belirlenir. Bundan sonra uzman hekim hastayı psikolojik ve fizyolojik olarak ameliyata hazırlamak amacıyla bir kısım ilaç ve serum tedavileri uygular. 

Beyincik AmeliyatıBeyincik Ameliyatı Yapılışı
Uzman hekimin yapmış olduğu tahlil ve tetkikler sonrasında kişinin beyin bölgesinde bulunan fazla sarkmanın alınması amacıyla hasta omur ilik bölgesinde uyuşturulur. Ameliyatın yapılacağı alanda bulunan saç ve kıl birikintileri neşter yardımı ile temizlenir. Bundan sonra tentürdiyot ile bölge dezenefekte edilerek baş bölgesinde oluşacak tazyikli kanın durması amacıyla bir kısım uyuşturucu içerikli narkozlar kullanılır. Uzman hekim baş bölgesinde bulunan sarkık bölgeyi neşter yadımı ile keserek alır. Bundan sonra bölge kapatılarak pansuman gerçekleştirilir. Yapılan pansuman sonrasında hasta 1 gün boyunca narkozun etkisinde tutularak müşahade altına alınır. Yoğun bakımda 48 saat kadar gözlem altında tutulan hasta servise alınarak 1 hafta kadar dinlendirilerek gözlem altında tutulur. Akabinde hasta hastahaneden çıkartılarak sosyal hayatına dönüşü sağlanır.

Beyincik Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler
Ameliyat işlemi oldukça ciddi bir durumdur. Bu nedenle beyincik ameliyatı gerçekleştirilen bir kimse ameliyat sonrasında yaklaşık olarak 1-2 ay kadar dinlenerek baş bölgesinde oluşan yaranın tam anlamıyla kapanması beklenir. Ameliyat sonrasında hastanın kendisini toparlaması zaman alır. Zamanla hastanın uzuvlarını daha rahat bir şekilde kullandığı ve sıcak ile soğuğa karşı duyarlılığı artacaktır. Bu süreçte kullanılacak ilaç ve serumlar yardımıyla kişinin sıhhatine kavuşması hızlandırılır. Beyincik ameliyatı sonrasındaki ilk bir haftalık süreçte hasta baş ağrıları yaşasa da ilerleyen dönemlerde bu rahatsızlığın ortadan kalktığı gözlemlenmiştir. Hasta uzman hekimin bildirmiş olduğu tedavi yöntemine uyması halinde kısa süre içerisinde kendini toparlayarak normal yaşamına dönecektir. Şayet beklenmeyen bir kanama, bayılma veya şiddetli ağrı yaşaması halinde konu uzman hekime acilen bildirilmelidir. Hasta ameliyat sonrasında uzman hekimin bildirdiği tedavi yöntemine harfiyen uymalıdır.
]]>
Beyincik Tümörü https://www.beyincik.gen.tr/beyincik-tumoru.html Tue, 04 Dec 2018 13:15:48 +0000 Beyincik tümörü, her yaştan insanda karşılaşılabilecek durumlardan biridir. Genellikle erişkin yaşlarında ve çocukluk yaşlarında görülen bu tümörler, özellikle de çocuklarda karşılaşılmaktadır. Erişkinlerde oluşan t Beyincik tümörü, her yaştan insanda karşılaşılabilecek durumlardan biridir. Genellikle erişkin yaşlarında ve çocukluk yaşlarında görülen bu tümörler, özellikle de çocuklarda karşılaşılmaktadır. Erişkinlerde oluşan tümörler, daha çok beyinde meydana  gelirken çocuklarda bu tümörler direk olarak beyincik üzerinde oluşum gösterirler. Günümüzde birçok farklı türde tümör bulunmaktadır. Bu tümörler, insanlarda gene olarak aynı belirtileri oluşturduğu için teşhisler oldukça basittir. Bunun yanında teşhisi kolaylaştıran bir diğer etken de tıbbi olarak kullanılan aletlerdir. Özellikle tomografi kullanılarak yapılan kontrollerde beyincik tümörü rahat bir şekilde görülebilir. Beyincik tümörü en çok daha sonradan ortaya çıkarak etkiler göstermektedir. Yani günümüze kadar doğuştan meydana gelen beyincik tümörü oldukça azdır. Bu şekilde ortaya çıkan beyincik tümörleri ise daha çok anne ve babadan genetik olarak geçen genetik nedenlerdir. Çocukluk çağı beyincik tümörler, günümüzde görülen tümörler arasında en yaygın tümördür. Bu nedenle insanlarda çok sık karşılaşıldığını söyleyebiliriz. Beyincik, insanlarda birçok şeyin kontrolünü sağlamaktadır. Özellikle insanların yürümesini nefes almasını, konuşmasını ve birçok istemsiz hareketin meydana gelmesini sağlamaktadır. Bu bölgede oluşan tümörler, direk olarak beyinciğin görevlerini yapamayacak hale getirmesi durumunda kişide hayati tehlikeler meydana gelebilmektedir. Bu gibi tümörler üzerinde yapılan araştırmalara göre beyincik tümörleri, kadınlarda erkeklere göre çok daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni ise tam olarak anlaşılamamıştır. 

Beyincik TümörüBeyincik tümörü belirtileri:
 • Beyincik tümörü olan insanlarda bu durum ilk olarak birkaç haftalığına şiddetli baş ağrısına neden olacaktır. Meydana gelen baş ağrılarının şiddeti oldukça fazla olduğu için çocuğunuz devamlı uyumayı tercih edebilir. Bu durumlarda yapılan teşhislerde tedavi biraz daha kolay cevap verebilir. Bu nedenle erken tedavi önem taşımaktadır.
 • Bazı insanlarda da beyincik tümörleri kusma rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Özellikle hassas bünyeye sahip olan çocuklarda kusma şikayeti çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Sizlerde bu gibi bir belirti görürseniz uzman bir doktora giderek gerekli olan tedavileri olun.
 • Zamanla baş ağrısı enseye geçecek ve ense ağrısıyla birlikte insanlarda çift görme problemleri meydana gelecektir. Bu gibi bir belirti, aslında beyincik tümörü sorununun biraz daha büyüdüğünü göstermektedir. 
 • Bir diğer belirti ise insanlarda kalp hızında dengesizlik sorununun meydana gelmesidir. Kalbin kontrolü, beyincik tarafından gönderilen sinyaller sayesinde yapıldığı için beyincik tümörü, kalp atışlarında da olumsuz etkilere neden olacaktır.
 • Son olarak görülen belirti ise sürekli baş dönmesi, yürüyüş bozuklukları gibi durumların görülmesidir. Bu gibi durumlar beyincik tümörü olan insanların birçoğunda ortaya çıkabilmektedir.
Beyincik tümörü teşhis:

Aslında tüm beyincik tümörlerinde aynı teşhis yöntemi kullanılmaktadır. Özellikle MR yöntemi kullanılarak bu sorunlar tamamen ortaya çıkarılabilir. Bunun için belli bir süre hastaya ilaç verilir ve daha sonra MR kullanılarak hastanın beyin görüntüsü incelenir. İncelenen görüntülerde söz konusu olan beyincik tümörü rahat bir şekilde görülebilir. 

Beyincik tümörü tedavisi: 

Kişinin beyinciğinde bulunan tümörün çok iyi alınması gerekmektedir. Bunun için tecrübeli cerrahların seçilmesi gerekmektedir. Seçtiğiniz cerrah, sizler için çok önemli olacaktır. Kist tamamen alınamazsa tekrar büyüme göstererek sizlerde aynı rahatsızlıkları tekrar ortaya çıkarabilir. Bunun için doktor ve hastane seçimine özen gösterin. Cerrahi operasyonlar sonrasında hastaya belli bir süre ilaç tedavisi uygulanır. 
]]>
Beyincik Damar Tıkanıklığı https://www.beyincik.gen.tr/beyincik-damar-tikanikligi.html Wed, 05 Dec 2018 09:57:58 +0000 Beyincik damar tıkanıklığı, beyin ve beyinciği besleyen boyunda ve kafatasının içindeki damarların tıkanması olarak belirtilir. Bu tıkanıklar vücudun dengesini bozarak inme hatta ölüme neden olur. Bu tıkanıklar vücudun di Beyincik damar tıkanıklığı, beyin ve beyinciği besleyen boyunda ve kafatasının içindeki damarların tıkanması olarak belirtilir. Bu tıkanıklar vücudun dengesini bozarak inme hatta ölüme neden olur. Bu tıkanıklar vücudun diğer bölgesinde olduğu gibi bazen hiç şikayet olmaz. Beyin ve beyinciği 4 adet atardamar vardır. Bu atardamarlar 2 şah damar ve 2 vertebral damarlardan oluşur. Kalpte kanı vücudumuza dağıtan aort damarlardan çıkarlar, boyundan geçerek kafa içine girerler. Atar damarları çene hizasına gelince iç ve dış atardamar olarak ikiye ayrılırlar. Dış atardamar yüzü ve kafayı, iç atardamar ise beyini besler. Her iki iç atardamar kafatasına ayrı iki damar şeklinde girerken vertebral damarlar önceden birleşip atardamarları oluştururlar ve tek bir damar halinde kafa içine girerler. Genel olarak bazı atardamarlar beyni bazı damarlar ise beyinciği ve beyin sapını beslerler. Her iki iç atardamar ve bazı damarlar kafa içine girdikten sonra birbirleri ince damar bağlantıları ile bağlanırlar ve birçok kez (poligon) oluştururlar. Willis poligonu adı verilen bu yapı sayesinde bu damarların birinde tıkanıklık oluşursa diğer damarlar devreye girerek bazı durumlarda beyin ve beyinciğin kansız kalmasını önlerler. 

İnmenin en iki nedeni damar tıkanıklığı ve beyin kanamasıdır. Damar tıkanıklığı beyin kanamasına göre daha sık görülür. Bu tıkanma en çok iç atardamarın çene hizasında meydana gelir. Daha az olarak diğer damarlarda ve kafa içindeki diğer küçük damarlarda tıkanır. beyin damar tıkanıklığının en çok rastlanan nedeni aterosklerozdır. Beyincik yaklaşık erik büyüklüğündedir. Büyüklüğü yaklaşık beyinin % 10'u kadar olmasına rağmen beyin nöronlarının yarısını içerdiğini inanılmaktadır. Ana içeriği granül hücresi olması beyinciğe bu potansiyeli vermektedir. Aynı zamanda bizim vücut kısımlarımızın yerinin sezgisel bir haritasın sağlayan prepriosepsiyon duygusu vücut içinde meydana gelen bilinç ve istem dışı hareket algısı ile ilişkilidir. prepriosepsiyon olmadan kişi karanlıkta yürürken dengeli kalması imkansız olur. ayrıca bacaklarımızın nerede olduğunu sezgisel bir hisse sahip olamazdık. Beyincik beyinin diğer bölgesindeki gibi hücresel anlamda benzersizdir. beyinciği hasar görenler nispetin hayatlarını sürdürürler. Ancak güç kayıbı, garip bir yürüyüş ve hızlı yapması gereken bir hareketi yapama da zorlanması hareketini kontrol altında tutamaz.

Beyincik Damar TıkanıklığıBeyincik damar tıkanıklığı tedavisi: Beyincik damar tıkanıklığı nedeniyle inme inen insanlarda inmenin tekrarlanmaması için tedavi görmelidir. Hasta bir kez inme indi ise eğer kalıcı inme ise tıkalı damarın açılması mümkün olmayacağından sadece bundan sonra oluşacak hasar önlenebilir. Tıkalı damarın hafifliğine göre tomografi çekilerek karar verilir. Saptanan darlığa göre ve hasta şikayet yaratmadıysa  siten din ve cerrahi için uygun değilse tek başına ilaç tedavisi uygulanabilir. İlaç tedavisinde tekrar pıhtı atmaması için hastaya kan sulandırıcı aspirin ve kan sulandırıcı diğer ilaçlardan verilebilir. Kolesterol ilaçları verilerek plakların yırtılmasını engellenir ve tansiyon ilacıyla yüksek tansiyon engellenerek bu şekilde ilaç tedavisi  uygulanır. İki yöntemi olan beyin tıkanıklığı tedavisinde iki yönteminde amacı tıkalı damarın açılması beyine daha fazla kan gitmesini sağlamak ve plaklara tekrar yeni pıhtıların atılmasını önlemektir. Endarterektomide tıkanmaya neden olan plakların damardan dışarı alınmasıyla yapılar. Stentte ise plaklar balonla genişletildikten sonra stentle kaplanır, daha sonra vücut hem stenti hende plakları damarın iç tabakasıyla örter ve plakları devre dışı bırakır. Endarterektomi sadece şah damar darlıklarına yapılır. Gerek endarterektomi gerekse stent dar damarlara uygulanan tedavidir, tam tıkalı damarları açmaya çalışıldığında beyine daha çok zarar verir. 
]]>
Bebeklerde Beyincik Gelişmemesi https://www.beyincik.gen.tr/bebeklerde-beyincik-gelismemesi.html Wed, 05 Dec 2018 19:54:10 +0000 Bebeklerde beyincik gelişmemesi, son yıllarda teknolojinin de ilerlemesi ile insan beyniyle alakalı çok şaşırtıcı bilgiler ortaya çıkmaya başlamıştır. Önceden beynin gelişiminin genetik olduğu dışarıdan herhangi bir m Bebeklerde beyincik gelişmemesi, son yıllarda teknolojinin de ilerlemesi ile insan beyniyle alakalı çok şaşırtıcı bilgiler ortaya çıkmaya başlamıştır. Önceden beynin gelişiminin genetik olduğu dışarıdan herhangi bir müdahale ile gelişemeyeceği düşünülürdü. Ancak son zamanlarda bilim adamlarının da araştırmaları sonucunda çevre faktörlerinin de beyin gelişimini olumlu veya olumsuz şekilde etkilediği ortaya çıkmıştır. Beyincik beynin alt ve arka kısmında iki yanı şişkin ortasında bir çıkıntı olan yapıdır. Serebellum (beyincik) beynin hareket ve dengesinin yanı sıra dil, müzik veya resim yeteneği, dikkat, korku ve zevk gibi duygusal tepkilerle ilgili zihinsel süreçlerde rol oynayan bir bölümdür. Sallanma, dönme vb. hareketler beynin bu bölümünde gerçekleştirilir. Şöyle ki bebekler rahimde takla atabilecek şekilde hareket ederken serebellumları çalıştırıyor demektir. Bebeği sık sık taşıyarak dolaştırmamız beyinciğin doğduktan sonra da dış dünyadan uyarım alması sağlanmalıdır. Böylelikle bebek sağa, sola hareket ettirmek iç kulağın etkinleşmesine yardımcı olur. Salıncakta sallanması, kendi halinde dönmesi vb. hareketler de gelişime katkısı vardır.Bebeklerde Beyincik Gelişmemesi 

Yüzlerce yıldır bebeklerin beyin gelişimlerini izleyerek bozuklukları belirlemek amacıyla bebeklerin kafa çevrelere mezura ile ölçülmekteydi. Ancak bebeklerin kafa şekilleri farklı olması nedeniyle tam ve eksiksiz bir sonuç elde edilemiyordu. Yapılan araştırmalara göre bebeklerin en hızlı beyin gelişimi ilk 90 günde meydana gelmektedir. Erkek bebeklerin kız bebeklere oranla daha hızlı beyin gelişimi olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla beyinciğin herhangi bir nedenle zarar görmesi vücudu kötü etkilemektedir. Sağ tarafta oluşan hasar sağ tarafı, sol tarafta oluşan hasar ise sol tarafı etkiler. Beyincik vücudun denge merkezi olduğu için beyinciği hasta olan bir kişi ayakta zor durur, birbiri ardına tekrar eden hareketleri yapamaz. Beyincik hastalıklarının tedavisi, sebeplerine göre yapılmaktadır. 
]]> Beyincik Hastalıkları https://www.beyincik.gen.tr/beyincik-hastaliklari.html Wed, 05 Dec 2018 20:59:29 +0000 Beyincik Hastalıkları, Kafatası içerisinde beynin alt ile arka kısmında iki tarafı şişkin ve tam ortasında bir çıkıntı olan yapıya beyincik denir. Beyinciğin beyin ile olan alakası beyin ile vücut münasebeti gibi çapraz de Beyincik Hastalıkları, Kafatası içerisinde beynin alt ile arka kısmında iki tarafı şişkin ve tam ortasında bir çıkıntı olan yapıya beyincik denir. Beyinciğin beyin ile olan alakası beyin ile vücut münasebeti gibi çapraz değildir. Beyin içinde sol yarım kürede bulunan merkezlerden, sağ taraftaki organlar, sağ taraftaki merkezlerden ise sol tarafta bulunan organlar yönetilmektedir. Bundan dolayı beynin bir kısmında oluşan rahatsızlık vücudun karşı tarafında mutlaka bir sorun çıkaracaktır. Halbuki beynin sol tarafında oluşan sorunlar vücudun sol tarafında; sağ tarafında çıkan sorunlar ise sağ tarafta kendisini göstermektedir. Beyincik kısaca beynin denge kontrolü sağlamaktadır. Bu denge vücutta etkili olan motor faaliyetler ve bu faaliyetleri yapmakta olan dokuların ahenk içinde işlenmesini sağlamaktadır. Denge özellikle de yürüme sırasında başlamaktadır. Ayrıca da ayakta durmamızı sağlayan reflekslerin üst merkezi beyincik kısmıdır. Hareket yani motor faaliyetleri iradeli ve düzenli bir şekilde yapılmaktadır. 

Beyincik HastalıklarıBeyincik Hastalıkları Belirtileri,

Ayrıca art arda yapacağınız takip hareketleri yani bir adımın diğer adımı takip etmesi beyincik yardımı ile olur. Beyinciği hastalıklı olan bir kişi ayakta durmakta oldukça güçlük çeker. Başı döner, iki tarafa sallanır, ayakta zor durur ve düşmemek için ayaklarını yana açar ve ölçüsüz sallanarak yürür. Gözlerini kapatması dengesizliği arttırmaz. Bir maksatla yapmak istediği hareketleri yapmakta zorluk çeker düzensiz ve istemsiz yapar. Birbiri hareketleri de tam yapamaz zorlanır. Uzun zaman aynı şekilde durabilir ve adale gerginliği azalmıştır. Hareket halinde iken ve dururken gözlerde ve vücutta titremeler olur. Doğum anındaki travmalar, beyin yumuşaması, beyin kanamaları, alınan sert darbeler, ur ve çıban nedeni ile olabilir. Ayrıca verem, sıtma, romatizma, frengi ve tifo gibi hastalıklarda alkol üretimi gibi zehirlenme olaylarında da bu belirtiler görülmektedir. Beyincik hastalıklarının tedavisi nedenlerine göre olmalıdır.
]]>
Beyincik Küçülmesi https://www.beyincik.gen.tr/beyincik-kuculmesi.html Thu, 06 Dec 2018 14:00:30 +0000 Beyincik Küçülmesi, Genelde yaşlılarda görülen ve halk arasında bunama olarak tıp alanında ise alzheimer yada demans olarak adlandırılan bir hastalık türüdür. Beyinde yer alan hücrelerin zamanla bütün işlevini kaybede Beyincik Küçülmesi, Genelde yaşlılarda görülen ve halk arasında bunama olarak tıp alanında ise alzheimer yada demans olarak adlandırılan bir hastalık türüdür. Beyinde yer alan hücrelerin zamanla bütün işlevini kaybederek ölmesi soncunda beyin yavaş, yavaş büzülerek küçülmeye başlar. Beyincik küçülmesi ile sebep olduğu hastalık türlerinin bir tedavi yöntemi yoktur. Fakat bu rahatsızlığı önlemek için çözümler üretilmektedir.

Alzheimer,

Bir demans hastalığı türüdür. Alzheimer hastası kişinin hafızasının etkilenerek zamanla olay ve kişileri unutmasına sebep olur. Yine yavaş, yavaş oluşan alzheimer hastalığı giyinememe, yön bulamama, idrara tutamama ve unutkanlık daha birçok davranış bozukluğuna yol açmaktadır. Alzheimer hastalığının en önemli faktörü ileri yaştır. Kişilerde yaşlanma ile birlikte beliren beyin damarlarında yıpranma ile beyin hücrelerinin işlevselliğini kaybederek ölmesi beyinciğin küçülmesi ve alzheimer hastalığı olasılığını yaş ilerledikçe artırır. Alzheimer hastalık türü beyin hücrelerinin beklenilenden daha erken ölmesinin sonucunda oluşmaktadır. Beyin tümörü yada bulaşıcı bir hastalık değildir.

Demans,

Bunama olarak adlandırılan bu hastalık türü beyinciğin küçülmesine bağlı olarak ilerleyen yaşta kişilerde ortaya çıkmakta ve yavaş, yavaş oluşan beynin gündelik yaşamı sürdürme, bilgi ile davranış konularında yetersizlik yaşamasına sebep olur. Hafızanın yanı sıra kişinin alet kullanma gibi becerilerinin de kaybolmasına sebep olur. 

Beyincik KüçülmesiBeyincik Küçülmesinin Olduğu Hastalarda Görülen Başlıca Belirtiler,
 • Canlı hayaller görmek
 • Unutkanlık
 • İdrar kaçırma
 • Edinilen becerileri yapmakta oldukça zorlanma
 • Bellek kaybı
 • Yön, yol bulamama
 • Anlama bozuklukları
 • Aritmetik işlemler yapamama
 • Davranış ile kişilik değişiklikleri
 • İçe kapanma
 • Dili kullanmada ortaya çıkan bozukluklar

Alzheimer Sebepleri,
 • APOE 4 taşıyıcılığı
 • Yaş faktörü alzheimer hastalığında değiştirilmez bir etkendir ve ilk sebebidir.
 • Düşük eğitim seviyesi
 • Geçmişte kişinin yaşamış olduğu büyük depresyonlar yaşlılık ile birleşerek beyin hücrelerinin beklenenden daha da hızlı ölmesine yol açmaktadır.
 • Geçmişte kişinin kafasına almış olduğu yaralanma ve büyük darbeler
 • Kolesterol yükselmesi, damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve kalp krizi gibi hastalıklar
]]>
Beyincik Kanseri https://www.beyincik.gen.tr/beyincik-kanseri.html Fri, 07 Dec 2018 09:33:22 +0000 Beyincik kanseri: Beyincik yada küçük beyin yaklaşık olarak erik büyüklüğünde serebral hemisfer altında ve beyin sapı arkasında bulunur. Serebellumun boyutu beynin %10'u kadar olmasına rağmen beynin nöronların yarısını içe Beyincik kanseri: Beyincik yada küçük beyin yaklaşık olarak erik büyüklüğünde serebral hemisfer altında ve beyin sapı arkasında bulunur. Serebellumun boyutu beynin %10'u kadar olmasına rağmen beynin nöronların yarısını içerdiğine inanılmaktadır. Ana içeriğinde granül hücrelerinin bulunması beyinciğe bu potansiyeli vermektedir. Beyinciğin birincil işlevi motor çıkışı için geri bildirim ve ince ayar sağlamaktır. Vücut kısımlarımızın yerinin sezgisel bir haritasını sağlayarak propriosepsiyon duyusunu vücut içinde meydana gelen bilinç ve istem dışı hareketlerin algısı ile ilişkilidir. Propriosepsiyon olmadan gece karanlıkta yürürken dengede kalmamız imkansız olurdu.Sezgilerimiz olmayacağı için bacaklarımızın da nerede olduğunu hissedilemezdi. Beynin diğer bölgelerinde olduğu gibi beyincikte de tek bir işlemle ilişkilidir. Pozitron Emisyon Tomografisi PET, fMRI ve diğer işlevler dikkat gerektiren işlerde beyinciğin fonksiyonel olduğu keşfedilmiştir. Beyincik beynin diğer bölgeleri gibi hücresel anlamda benzersiz bir yapıdadır. Bunun anlamı şudur,buradaki hücreler düzenli şekilde dikey olarak birbirleriyle 3 boyutlu olarak bir ağ şeklinde organize olmuşlardır. Hücrelerin bu özellikleri boyanmalarına olanak vermekte ve mikroskop altında incelenmeleri ne imkan sağlamaktadır. Beyne benzer şekilde beyincikte yarım küre şeklinde bölünmüş 10 loptan oluşmaktadır. Beyinciği hasar gören insanlar yaşamlarını nispeten sürdürebilirler. Belirtileri olarak zayıf motor kontrolü,garip bir yürüyüş,güç kaybı yada artış, hızlı yapılması gereken hareketleri yapmakta yetersizlik gibi belirtiler sıralanabilir.

Beyincik KanseriBeyincik kanseri neden ve kimlerde olur
 
Kanserin neden olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Neden bazı insanlarda gelişip bazı insanlarda gelişmediğine henüz kesin olarak cevap bulunamamıştır. Birtakım araştırmalara göre bazı kişilerin risk faktörü altında olduğunu söyleyebiliriz.Bir kişinin risk faktörü altında olma olasılığını şöyle sıralayabiliriz,
 • Aile öyküsü: Ailede glioma olan kişilerde glioma olma olasılığı yüksektir.
 • Erkek cinsiyet: Genellikle beyin kanser ve tümörlerinin erkeklerde olma olasılığı yüksektir. Kadınlarda görülen menenjionamal hormonların varlığıdır.
 • Yaş: Beyin kanserlerinin çoğu 70 yaş üstünde görülmekle birlikte çocukluk çağın da ikinci sırada gelmektedir. Maalesef 8 yaşın altında ki çocuklarda daha sık rastlanmaktadır.
 • Irk: Beyin kanseri,beyincik kanseri ve tümörleri diğer ırklarla mukayese edildiğinde beyaz ırkta daha fazla oranda görülür.
 • İş yerinde bir takım zararlı kimyasallara maruz kalmak,radyasyon nükleer sanayi çalışanlarında beyin tümör görülme olasılığı yüksektir. Vinil klori plastik yapımında çalışan kişiler ve AKRİLONİTRİL tekstil  ve plastik sanayide çalışan kişilerde AKRİLONİTRİLE maddesine maruz kaldıkları için beyin travmalarına yol açabilmektedir.
Beyincik kanseri belirtileri nelerdir

Baş ağrısı,bulantı kusma,konuşma görme ve işitmede değişiklikler,denge ve yürüme bozuklukları,kişilik bozukluğu, konsatrasyon bozukluğu,kaslarda istem dışı kasılmalar nöbet veya avale,bu belirtiler birçok başka rahatsızlıktan dolayı da olabilir bu belirtiler beyin kanseri beyincik kanseri veya beyninizde tümör olduğu anlamına gelmez. Böylesi zamanlarda doktorunuza başvurup tetkik ve tedaviler kendiniz  lehine olup erken teşhisle olumsuzlukların önüne geçebilirsiniz. 
Hekimin izleyeceği tedavi şekline göre değişiklik gösterebilir. Genel hastanın sağlık durumu hakkında bilgi alınır uyanıklık,kas gücü,refleksler ve acıya verdiği tepkilere bakılır.ihtiyaç duyulursa bilgisayarlı tomografi,MRI, Anjıyografi, Myelografi veya biyopsi yapılabilir.

Beyincik kanser cerrahi muadele nasıl yapılır
Uyun görüldüğü durumlarda cerrahi bir ope]]> Beyincik Felci https://www.beyincik.gen.tr/beyincik-felci.html Sat, 08 Dec 2018 03:48:48 +0000 Beyin felci, genellikle çocukluk döneminin en yaygın olarak görülen sakatlık nedenlerinden biridir. Doğum öncesinde, sırasında merkezi sinir sisteminin hareket işlev alanlarının hasar görmesinden kaynaklanır.  Be Beyin felci, genellikle çocukluk döneminin en yaygın olarak görülen sakatlık nedenlerinden biridir. Doğum öncesinde, sırasında merkezi sinir sisteminin hareket işlev alanlarının hasar görmesinden kaynaklanır.  Beyin felcinin birçok nedenleri vardır. En Yaygın nedenlerden biri; beyin dokusu içinde yeterli oksijen bulunmamasıdır. Yapılan araştırmalar beyin felci olan bebeklerin 3/1 vücut ağırlığının 2150 gramın altında olduğunu ortaya çıkarmıştır. Doğum sancısı ve doğum sırasında beynin hasar görmesi, bakteriyel gibi bir enfeksiyon ve hemoraji kanama da diğer nedenleri oluşturur. Ancak genellikle belirgin bir açıklaması yoktur.

 Dört Çeşit beyin felci oluşmaktadır 

 • Spastik beyin felci, günümüzde en çok rastlanan bir hastalıktır. Spastik beyin felci bulunan bir bebekte ve yeni doğanlara özgü bazı reflekslerde anormal inatçılık görülür. Hiperaktif bir tutma refleksi bebeğinizin ellerinin iyice sıkılmış bir yumruk biçimini almasına yol açar. Bebek büyüdükçe kolları ve bacakları daha spastik ve katı bir hal alır.
 • Ekstrapiramidal beyin felci, ilk belirtisi olarak bir bebeğin kaslarının zayıflığı, esnekliği ile kendini gösterir. Bu beyin felci tipi genellikle, bebeklerin 5 aylık olana kadar teşhis edilemez. Erken belirtisi, bebek bir şeye uzanmaya çalışırken, ellerinin anormal bir şekilde pozisyon almasıdır.
 • Kronik beyin felci,  iki biçimi vardır; Bunlar konjenital ve atonik beyincik ataksisidir. Spastisite genellikle daha sonra, çocukluk döneminde gelişirler. Atonik dipleji ileri derecede zeka gecikmesiyle birlikte görülür. Konjenital beyin felci ataksisi beyin felcinin seyrek görülen bir biçimi olup hafif derecede zeka gecikmesiyle gibi hastalıklara neden olur.
 • Beyin felci, Olan bir çocuğun geleceği büyük ölçüde zeka özürlülüğü de bulunup bulunmadığını bağlıdır. Bir çocuk, tekerlekli sandalye kullanmasını gerektiren ciddi bir hareket sorunlarına sahip olsa bile kendi kendine gözleme yeteneğine sahip ise, bir dereceye kadar düzelme sağlanması sağlığı için daha kolay olur.
Beyincik Felci

Beyin felcinin belirtileri:

Beyne giden damarlarının tıkanması sonucu beyne kan gitmemesi ya da aşırı gitmesi sonucunda damarlarda meydana gelen yırtılmalar beynin bir bölgesinin hasar oluşması gibi durumların genel adı beyin felci ya da inme olarak adlandırılmaktadır. Beyin felci belirtileri kişiden kişiye göre değişmektedir ancak en belirgin beyin felci belirtileri ise sağ, sol bacağın güçsüzleşmesi, yüzün yarısında mimikleri kaybetme, tükürükte azalma gibi belirtilerdir. Beyin felcinde beyin tomografisi yapılarak beyin izlenir.

Beyin felci belirtilerinden şunlardır;

 • Konuşmada güçlüğü çekilir.
 • Anlamada ise güçlüğü çekilir. 
 • Sık sık baş dönmesi meydana gelir.
 • Konuşurken uygun kelimenin bulunmasında zorluk çeker. 
 • Görme bozukluları.
 • Bilinç kaybına sebep olur.
 • Baş ağrıları görülür.

Beyin felci tedavisi:

Beyin tomagrafisi acil servise inme şikayeti ile gelen hastalarda genel olarak ilk incelemedir. Beyin damar tıkanmasına bağlı olabilecek iskemik inmenin ayrımı dozda radyasyon ışınları kullanarak yapılır. Teknoloji olarak MRG görüntüleri gibi metal bulunmayan özel bir odada kuvvetli manyetik alanda kullanılarak tedavi edilir. Serebral Angiografi, beyin felcinin damarlardaki kan akımının incelenmesinde kullanılır. Bu yöntem toplam olarak 1 saat sürebilir ve  tedavi sonrasında hastanın 3-6 saat yatak istirahatını gerektirir.

]]>
Beyincik Tümörü Ameliyatı https://www.beyincik.gen.tr/beyincik-tumoru-ameliyati.html Sat, 08 Dec 2018 04:08:59 +0000 Beyincik Tümörü Ameliyatı, Beyincik tümörü teşhisi her insan ve yakını için duyguları bakımından oldukça zor olan bir zamandır. Bu zaman içinde hasta olan insanlar olabildiği kadar hastalıkları hakkında geniş bir bilg Beyincik Tümörü Ameliyatı, Beyincik tümörü teşhisi her insan ve yakını için duyguları bakımından oldukça zor olan bir zamandır. Bu zaman içinde hasta olan insanlar olabildiği kadar hastalıkları hakkında geniş bir bilgi almak, hatta bu almış oldukları bilgileri bir kaç beyin ve sinir cerrahisi uzmanından doğrulatarak karar vermek isterler. Ameliyat olmaya karar veren hastanın doktorunu seçmede de kararsız kalmaktadır. Bu kararsızlık zamanı boyunca hastanın ailesinin destek vermesi oldukça önemlidir.

Tanısı kesinleşmiş olan hastada, muayenesi ve görüntüleme yolları bulguları doğrultusunda ayrıntılı olan bilgi vermektedir. Verilecek olan bilgiler tümörün yeri ve cerrahi müdahele yapılmasının zorluğu, görüntüleme yolları doğrultusunda ön tahmin şeklinde iyi yada kötü huylu tümör olasılığı, planlanmakta olan cerrahi yol, ameliyat zamanı, ameliyat neticesinde yoğun bakım zamanı, hastanede ne kadar kalacağı, ameliyatın yaşam kalitesini etkileme miktarı, cerrahi ve hayatsal olan riskler, ameliyatın mali boyutunu içermektedir.

Ameliyata karar verilmesinin ardından ameliyat yapılmadan önce gerekli olan laboratuar ve görüntüleme yollarını barındıran tetkikleri hazırlayıp hastayı anesteziyoloji bölümüne gönderip onay alınması gerekmektedir. Onay alındıktan sonra ameliyat öncesi olan son safha ameliyat gününe karar verilmesidir. Hastanın acil olan bir klinik tablosu yada önceden yatarak düzeltilmesi gereken sistemik olan bir hastalığı yada genel durum bozukluğu bulunmuyor ise bu tür durumlarda çoğunlukla ameliyatın olacağı sabah hastanın hastaneye yatması yeterli olacaktır.

Tedavi seçenekleri ise tümörün cinsine, yerleşim yerine ve literatürde bulunan tedavi neticeleri sonucunda yapılan analizine göre belirlenir. Fakat genel olarak bakıldığı zaman seçenekler cerrahi olan tedavi, radyasyon tedavisi ve kemoterapidir. Beyincik tümörlerinin bir çoğunda cerrahi müdahele yapılması ön planda tutulmakta olan bir tedavi yoludur. Fakat beyin sapında lokalize bazı tümörlere cerrahi yöntemlerle ulaşmak ve tedavi yapmak olanağı bulunmayabilir. Bu tür olaylarda seçenek radyoterapi olabilir.

Beyincik Tümörü AmeliyatıBeyincik tümörlerinin tedavisinde kraniotomi işleminin yapılması; Bu olay genel anestezi ile yapılmaktadır. İlk olarak ameliyat yapılacak bölgedeki saç kesilir. Hasta olan insanın başına pozisyon vermek ve operasyonda başın oynamasının önüne geçmek maksatı ile çivili başlık takılır. Daha sonra cerrahi saha antiseptik solüsyon ile silinir. Ardından cerrahi sahanın kenarı steril olan cerrahi örtüler ile örtülür. Öbür cerrahi donanımın hazırlanması ile kraniotomiye başlanmaktadır. Cilde önceden çizilmekte olan sınırlarda kesi yapılır ve cilt, cilt altı, galea, periost dokular kemik üstünden sıyrılır ve özel olan bir matkap ile kafatasında planlanmakta olan büyüklükte kemik parçası çıkarılır. 

Çıkarılmış olan kemik parçası, ameliyat bitiminde tekrar kapatmak üzere saklanır. Kemik parçasının çıkarılmasının ardından gelen doku beyinciği saran zar tabakasıdır. Bu zarda uygun olan şekilde açılmasının ardından beyin dokusuna ulaşılır. Tümörün derin yerleşimi ise beyincik dokusuna en az olan hasarı vermek için navigasyon adı verilen bilgisayar destekli olan bir sistem de kullanılabilir. Ameliyat mikroskop altında yapılmaktadır. Beyincik dokusunda yapılacak olan kesi yer dışındaki beyincik dokusu alanı yumuşak olan pamuklar ile korumaya alınır ve daha sonra planlanmakta olan yerden küçük kesi yapılır. 

Beyin dokusuna fazla hasar vermeden bir koridor seçilerek beyincik dokusuna ulaşılır. Bu olaydan sonra tümör uygun olan cerrahi teknik ile çıkartılır. Tümörün çıkarılma zamanı boyunca gerek ameliyathane şartları gerekse cerrahi aletler bakımından en modern olan teknoloji kullanılmaktadır. Tümör dokusu çıkarılmasının ardından öbür önemli olan aşama oldukça dikkatli bir şekilde kanama kontrolü yapılmasıdır. 

Bu safhanın da tamamlanmasının ardından beyin zarı ad]]> Beyincik Dengesizlik https://www.beyincik.gen.tr/beyincik-dengesizlik.html Sat, 08 Dec 2018 22:44:37 +0000 Beyincik dengesizlik, beyincik, küçük beyin veya tıp dilinde serebellum denilen beyincik, yaklaşık erik büyüklüğünde beyin sapı arkasına yer almaktadır. Boyut olarak beynin %10 civarında olmasına karşılık beyin nöronların Beyincik dengesizlik, beyincik, küçük beyin veya tıp dilinde serebellum denilen beyincik, yaklaşık erik büyüklüğünde beyin sapı arkasına yer almaktadır. Boyut olarak beynin %10 civarında olmasına karşılık beyin nöronlarının yarısına yakınını içerdiği tahmin edilmektedir. Beyincik hücreleri yapısal olarak granül hücrelerden oluşması, beyinden farklı olarak beyinciğe özel görevler vermektedir. Beyinciğin temel işlevi motor sinir hücreleri için geri bildirim de bulunması ve ince ayarlar sağlamasıdır, ayrıca vücudumuzda bulunan kasların yer ve konumunu belirten sezgisel haritanın, bilinç ve istem dışı hareket algısı (propiosepsion) ile de ilgilidir. Karanlıkta yürümek içinde propiosepsion algısı olması gereklidir, bu duygu ve algı kontrolü olmadan karanlıkta dengede kalması mümkün olmazdı ve ayrıca bacaklarımızın nerede ve hangi konumda oldukları hakkında sezgisel bir hisse sahip olamazdık. Beyincik yapısal olarak bir işlev için ilişkilendirilirse de, dikkat gerektiren veya duygusal işlevlerde de aktif yer aldığı keşfedilmiştir.Beyincik Dengesizlik


Beyinciği hasar görmüş insanlar yaşamlarını kısıtlı olarak sürdürebilir. beyincik hasarlarının belirtileri, zayıf motor sinir kontrolü, yürüyüşte değişiklikler ve garip yürüyüş şekli, güç kayıpları ve artışları, çok hızlı ve ani yapılması gereken hareketlerde kısıtlama ve yetersizlikler başlıcalarıdır. Beyinciği hasta olan kişilerde görülen başlıca belirtiler, ayakta durmakta zorlanma, ayakta durmaya çalışırken iki tarafa sallanma, baş dönmesi, düşmemek için ayaklarını yanlara fazla açma ve ayakları yanlara açık yürüme olarak sayılabilir. Böyle kişilerin gözlerini kapatması dengesizlik sorununu artırmaz, yapmak istediği hareketleri ise dengesiz ve istemsiz yapar ve birbiri ardına yapılması gereken hareketleri yapmakta yetersiz kalır, adale kas gerginliği azdır ve uzun bir süre aynı pozisyonda durabilir, hareket ederken veya dururken gözlerde ve vücutta titremeler oluşur. Beyincik hasarlarının sebepleri arasında beyin kanamaları, doğum anında atlatılan travmalar, beyin ve kafatası bölgesine alınan darbeler ve beyincikte oluşan tümörler ile oluşabilir. Bunlara ilaveten sıtma hastalığı, tifo, frengi, romatizmaya bağlı hastalıklar, tüberküloz, alkol, üre zehirlenmelerinde bu belirtiler görülebilir. Beyincik hastalıklarının tedavisi ise oluşum şekline ve sebeplerine göre yapılmaktadır.
]]>
Beyincik Görevleri https://www.beyincik.gen.tr/beyincik-gorevleri.html Sun, 09 Dec 2018 05:59:25 +0000 Beyincik Görevleri, Beyincik sinir sisteminde denge unsuru oluşturan kilit organdır. Beyincik bu görevi yaparken tek başına yapmamaktadır. Kulakta bulunan salyangoz yapısıyla beraber çalışmaktadır.Beyincik yer bakımından beynin Beyincik Görevleri, Beyincik sinir sisteminde denge unsuru oluşturan kilit organdır. Beyincik bu görevi yaparken tek başına yapmamaktadır. Kulakta bulunan salyangoz yapısıyla beraber çalışmaktadır.Beyincik yer bakımından beynin alt tarafında yumru bir şekilde bulunan sinir sistemi organıdır. Ön tarafında omurilik soğanı, alt tarafında ise omuriliğin başlangıç omurları bulunmaktadır.

Beyincik Görevleri bakımından ne kadar az fonksiyon içerse de oldukça hayati önem taşımaktadır. Eğer Beyincik Görevlerinden birini yapamazsa beyincik felci olarak tanımlanan hastalıklar meydana gelir. Beyincik eğer görevlerini yerine getirmez ise kişi denge kurma faktörü ortadan kalkacağı için kişi ayakta durması gerekirken dengede duramadığı için ayakta duramaz.

Beyincik GörevleriBeyincik Görevleri:
 • Vücut koordinasyonunu sağlayan kasların vücuttaki hareketinde uyumu yakalar
 • Vücuttaki koordinasyonu ayakta tutar, kişinin ayakta durum yalpalanarak yürümesini engeller
 • Ne kadar küçük olsa da salgıladığı maddelerle omuriliği ve omurilik soğanını korur.
Sinir sisteminin önemli organlarından biri olan beyincik bir çok sıvı salgılamaktadır. Beyincik Görevleri bakımından salgıladığı bu sıvıları sürekli salgılamak zorundadır. Eğer sürekli olarak salgılamaz ise Beyincik Görevleri bakımından gerekli olan fonksiyonları yerine getirmez. Beyinciğin Görevlerini yerine getirebilmesi için kişinin uygulaması gereken belirli uygulamalar bulunmaktadır. En başta kişi düzenli ve yeterli miktarda uyumalıdır. Kişi sürekli olarak hareket halinde olmasa bile sürekli belirli bir pozisyonda durmamalıdır. Kısa zamanlı da olsa hareket etmelidir. 
]]>
Beyincik Fıtığı https://www.beyincik.gen.tr/beyincik-fitigi.html Sun, 09 Dec 2018 12:56:23 +0000 Beyincik fıtığı, beyinciğin farklı bir düzenek içerisinde omurilik kanalına sarkmasıyla birlikte hem beyincik, hem de üst kısımda olan beyin sapı normal olarak kanalda tıkanıklık gösterir. Buna bağlı olarak bu beyinciğin v Beyincik fıtığı, beyinciğin farklı bir düzenek içerisinde omurilik kanalına sarkmasıyla birlikte hem beyincik, hem de üst kısımda olan beyin sapı normal olarak kanalda tıkanıklık gösterir. Buna bağlı olarak bu beyinciğin ve omuriliğin sıkışmasına normal olarak ait bulgular ve her ikisinin ortasından doğru bir şekilde geçen kanalın tıkanmasına ait belirtiler oluşması ile birlikte gelişim göstermesi durumu olarak bilinir. Genel bir ayrıntılı inceleme yapılınca aralarında en önemli ve dikkat edilmesi gereken olanı kanalın tıkanması durumu olarak bilinir. Normal olarak beyin ile omurilik içinde ve arasında sürekli olucak sirkülasyon halinde olan karşılıklı beyin omurilik sıvısının tıkanıklığın farklı bir biçimde üzerinde birikmesiyle birlikte hidrosefali, tıkanıklığı aşmak için beyinden olası bir ihtimal üzerine gelen kuvvetli basınçla da omurilik kanalının oldukça genişlemesi yani beyincik fıtığı oluşmuş olur. Hidrosefali ismi verilen bir diğer beyinde sıvı birikmesi olayı gibi durumunda şiddetli olarak baş ağrısı durumu görülür ve teşhisi bilgisayarlı bir ortamda tomografi ile birlikte konulur. Siringomyeli denilen şey ise spinal kordun farklı olarak yani omuriliğin içinde bulunan sıvı toplanmasına verilen isimdir. Bu siringomyeli genel olarak tedavi edilmediği taktirde hızlı bir şekilde ilerleyici ve omurilikte oldukça yıkıcı olan hasarlanmaya sebep olduğu düşünülmektedir. 

Beyincik FıtığıBeyincik fıtığı belirtileri
 • İnsan vücudunda kollarda oldukça güç kaybı olmaya başlar.
 • Genel olarak görülen ilk bulgu, dokunulan sinir bölgelerinde ağrı ve ısı kaybının oldukça duygu olarak büyük bir kayıp yaşamasıdır.
 • Bu kişilerde uzuv bölgelerinde olabildiğince fark edilmeyen yanıklar oluşmaya başlamıştır.
 • Baş dönmesi gibi durumlarla birlikte arada uzunca düşüncelere dalma gibi durumlar olduğu düşünülmektedir.
 • Yürüme bozuklulukları gibi durumlar oluşmaya başlayarak oldukça can sıkıcı bir durum haline gelmeye başlamıştır.
 • Beyin fıtığı, oldukça etkisini gözlerde olduğundan fazla olarak istem dışı hareketler yapması gibi durumlara etki ederek zor bir dönem oluşmasına oldukça kötü yönde etki eder.
 • Kişilerde sıvı gıdalar gibi içecekleri yutmada oldukça güçlük çekmesi ve zor dönemler yaşamasına doğru belirtiler gösterir.
 • Diğer bir adıyla nazone denilen geniz yani gırtlaktan konuşma hissedilir bir düzeyde belirtiler arasında yer alır.
 • Kişilerde denge bozukluğu ve hareket etmede oldukça zorluk görüldüğü düşünülmektedir.
 • Egzersiz yaparken oldukça çok fazla yorgunluk ve halsizlik olduğu bilinmektedir.
 • Mide bulantısı ve karın ağrısı çok nadir olan belirtiler arasında yer alır.
Aslında genel anlamda bu rahatsızlığın tam olarak saptandığı çoğu benzer durumda beyinciğin, kafa olarak çukurundan omurilik kanalına doğru hafif sarkması gibi bir durum vardır ancak bu tam olarak belirgin sıkışma olduğunu göstermez. Beyincik fıtığı, gibi durumda yukarda bahsediliyor olunan belirtiler daha henüz tam olarak gerçekleşmemiştir. Görülen kişiler cerrahi olarak tedavi kapsamında tedavi durumu gerekmeden normal bir yol izlenerek takip durumu izleme yoluyla yapılabilir.

Beyincik fıtığı tedavisi

Cerrahi olarak tedavi kişinin kendi muayenesinde veya tetkiklerinde farklı ölçüde sıkışıklık belirtisi olarak gösteren hasta kisilere uygulanan yöntemdir. Bu cerrahi tedavideki asıl temel olan prensip sıkışmış olan bölgenin normal yol ile rahatlatılması durumu olarak bilinmektedir. Bunun için en önemli alınan bölge ense kökü ve boyun içerisindeki omurunun üst olarak iki arka kemiği düzgün bir şekilde alınır, beyin içinde ve omuriliği saran bu zar yama ile oldukça genişletilerek sıkışıklık olabildiğince düzeltilmesi gerekir. Bu işleme verilen isim ise dekompresyondur.

Yapılan çoğu tedavi sonucuna rağmen beyinde veya omurilikte fıtık birikmesi gibi deva]]> Beyincik https://www.beyincik.gen.tr/beyincik.html Mon, 10 Dec 2018 02:50:54 +0000 Beyincik, vücudumuzdaki denge organlarından, beyin sapı arkasında, serebral hemisfer altında yerleşen erik büyüklüğünde olan ağırlığı 150 gram gelen bir organdır. Buna küçük beyin ya da serebellum da denir. Büyüklüğü b Beyincik, vücudumuzdaki denge organlarından, beyin sapı arkasında, serebral hemisfer altında yerleşen erik büyüklüğünde olan ağırlığı 150 gram gelen bir organdır. Buna küçük beyin ya da serebellum da denir. Büyüklüğü beynin % 10 kadarı olsa da, beyin nöronlarının yarısını içerdiği düşünülür. Çünkü ana içeriği granül hücreleridir. Beyinciğin ilk işlevi motor çıkışına geri bildirim ve ayar sağlamaktır. Bunun dışında vücudumuzun bölümlerinin sezgisel haritasını çıkaran proprisepsiyon duygusu yani vücutta oluşan bilinç ve istem dışı hareket algısıyla alakalıdır. Eğer bu duygu olmasaydı, karanlıkta yürürken dengeyi sağlayamazdık. Aynı zamanda bacaklarımızın yeri hakkında sezgisel hissimiz olmazdı. Beynin alanları gibi beyincikte tek işlevle alakalıdır. Fakat bazı nöral görüntüleme yöntemleriyle, pozitron emisyon tomografisi sayesinde müzik, dil gibi bazı duyusal işlevlerde ve dikkat gerektirecek işlerde de beyinciğin fonksiyonel olduğu belirlenmiştir.


Beyincik bölümleri

Beyincik iki yan lob ve bunları ortada birleştiren vermis cerebelli kısımlarından meydana gelir. Beyincikte 3 ana lob yer almaktadır. Beyinciğin lobları beyin lobları gibi sağ lob vücudun solunu, sol lob vücudun sağını yönetmez. Aksine beyinciğin sağ lobu vücudun sağını, sol lobu da vücudun sol tarafını yönetir. Beyincik hem üzerinde bulunan koruyucu zarla, hem de kafatasıyla koruma altındadır. Kafatasında sabit durmakta ve kolayca hasar almamaktadır.

BeyincikLotus cerebelli anterior: Beyinciğin bu lobu üst ön tarafında yer alır ve önden görülebilir.
Lobus cerebelli posterior: Vermis cerebelli kısmının uvula, pyramis, declive, tuber vermis, folium vermis kısımlarını ve iki yan lobun lobulus simplex, lobulus semilunaris inferior, semilunaris superior, lobulus bivanter, lobulus paramedianus, tonsilla cerebelli bölümlerini meydana getirir.
Lobus flocculonodularis: Vermis cerebelli bölümünün nodulus vermis bölümüyle iki yan lobun flocculos ile pedunculus flocculi kısımlarını meydana getirir.

Beynin diğer alanları gibi beyincikte hücresel anlamda benzersiz bir yapıya sahiptir. Burada bulunan hücreler oldukça düzenli olarak dikey şeklinde birbirleriyle üç boyutlu ağ gibi organize olmuştur. Bu özelliği sayesinde hücreler boyanabilir ve mikroskop altında kolaylıkla incelenebilir. İnsanlarda beyincik zarar görürse, yaşamlarına devam edebilir. Ancak buradaki hasar nedeniyle garip yürüyüşler, zayıf motor kontrolü, güç kaybı ya da artışı, hızla yapılması gereken hareketleri yapmakta güçlük, değen hareketleri yapmada zorlanma gibi sorunlar yaşanır.

Beyincik işlevleri nelerdir
 • Kol ve bacak kaslarının birbiriyle uyum içinde çalışmasını sağlar.
 • Vücuttaki aktif hareketlerin dengeli şekilde yapılmasını sağlar.
 • Kol ve bacak kaslarının çalışma derecesi düzenlenir.
 • İç kulakla birlikte vücutta yürümenin dengeli şekilde olmasını sağlar.
Beyincik öğrenilen hareketin yeniden yapılması gerektiğinde, beyne gerek kalmadan bunu yapmayı sağlar. Öğrenme sırasında beyne gerek duyulan bazı hareketler daha sonradan beyinciğe devredilmektedir. Bu tür hareketler tenis oynama, dans etme, yürüme gibi kalıplardır. Böyle öğrenilen hareketlerin tekrar edilmesi, aynı bilgisayarların işlevine benzer. Bilgisayar gibi kurulan program tekrar edilir. Beyin hareketi öğrenir, beyincik tekrar edilmesini sağlar. Eğer hareket unutulursa, burada beyin devreye girer.

Beyincik alkol gibi maddelerden direkt olarak etkilenir. Alkolün etkisi beyinciğin işlevlerini bozar, kişinin hareketlerinde dengesizlik başlar. Kas hareketleri, denge kontrol edilemez. Bu nedenle insanlar sarhoş olduğunda yürüme, denge bozukluğu ortaya çıkar.

Beyincik doğum travmaları, beyin kanaması, beyincik enfeksiyonları gibi etkenlerde olumsuz etkilenir. Bu tür durum]]> Beyincik Kanaması https://www.beyincik.gen.tr/beyincik-kanamasi.html Mon, 10 Dec 2018 15:39:02 +0000 Beyincik Kanaması; ani bir şekilde ve hiddetli bir şeklide başlayan baş ağrısı, bulantı, kusma, konuşma güçlük oluşması, baş dönmesi şeklindeki bazı belirtilerle meydana gelen ve hastaneye geç gidildiği zaman ölümle yad Beyincik Kanaması; ani bir şekilde ve hiddetli bir şeklide başlayan baş ağrısı, bulantı, kusma, konuşma güçlük oluşması, baş dönmesi şeklindeki bazı belirtilerle meydana gelen ve hastaneye geç gidildiği zaman ölümle yada tedavisi mümkün olmayan hasarlara sebep olabilen oldukça ciddi olan bir sağlık problemidir. Bu tür şikayetleri bulunan insanların yaşamlarında tehlike oluşturan beyincik kanaması olasılığını mutlaka hatırlaması ve ciddiye alması gerekmektedir. 

Günümüzde ise her sene milyonlarca kişi beyincik kanaması sebebi ile yaşamını yitirmekte veya ağır olan sakatlıklar ile karşı karşıya kalmaktadır. Beyincik kanaması geçirmekte olan insanların acil bir şekilde hastaneye götürülmesi oldukça önemlidir. İlk 2 saat içerisinde tedavisi yapılmaya başlanan insanların oldukça önemli olan bir kısmı tamamen tedavisi yapılabilmektedir. 

Beyincik Anevrizması; Anevrizma, beyincikte bulunan atardamar duvarının zayıflaması neticesinde meydana gelen bir balonlaşma şeklinde olup genellikle damarların çatallanma oluşan yerlerinde meydana gelir. Bu balonlaşan yapı ile normal olan damara nazaran daha dayanaksız ve bazı şartlar altında yırtılıp beyincik içerisine kanamaya sebep olarak insan hayatını tehlikeye sokabilir. Anevrizmalar doğuştan olan damarın gelişme bozukluğuna bağlı olabileceği gibi yüksek olan tansiyon, damarlarda oluşan sertlik, enfeksiyonlar yada kafa travması neticesinde de meydana gelebilir. Anevrizmalar genellikle beynin tabanında yerleşir ve burada bulunan beyin-omurilik sıvısı içerisinde kanamaya sebep olurlar. Anevrizmaların senelik kanama olasılığı yaklaşık olarak %1’dir.

Beyincik kanaması sebepleri; Anevrizmanın meydana geliş sebebi tam olarak bilinmese bile oldukça fazla faktörün oluşumunda rolü olduğu bilinmektedir. Bu faktörler; Hipertansiyon oluşması, sigara kullanımı, şeker hastalığının meydana gelmesi, yoğun bir şeklide alkol kullanılması, doğuştan gelmekte olan yatkınlık, kan damarlarında olaşan hasar yada travma, meydana gelen bazı enfeksiyonlar beyincik kanaması belirtileri ve uyarıcı olan işaretleridir.

Anevrizma kanaması bulunan hastalarda bazı uyarıcı olan işaretler meydana gelebilir. Herhangi bir yerde ısrar etmekte olan baş ağrısı, bulantı ve kusma, ensede oluşan sertlik, bulanık yada çift bir şekilde görme, ışığa karşı oluşan hassasiyet, his kusurları.
Kanamamış olan anevrizması bulunan insanların bir çoğunda hiçbir belirti meydana gelmeyebilir. Göz sinirlerinde oluşan felçler, tek taraflı genişlemiş olan göz bebeği, çift bir şekilde görme, gözün arka kısmında yada üst kısmında ağrı, bir yerde ısrarla yoğun bir şekilde devam eden baş ağrısı, ilerlemekte olan halsizlik ve uyuşukluk.

Beyincik KanamasıBeyincik kanamasının meydana getirdiği riskler ve komplikasyonlar; Anevrizmalar yırtıldığı zaman genellikle subaraknoid kanama meydana gelir. Damardan subaraknoid olan mesafeye yüksek basınç ile geçmekte olan kan bu kısımda birikerek beyinciğe baskı oluşturabilir. Kanama beyinciğin içersin de meydana gelebilir. Kan elemanları aynı zamanda daha düşük olan basınca sahip olan omurilik kısmına de ulaşabilir. Anevrizmadan dolayı meydana gelen kanama bazen sızma biçiminde de meydana gelebilir. Bu tür durumlarda sızma noktasında küçük olan bir pıhtı meydana gelip kanamayı durdurabilir ve hasta yaşamını sürdürebilir. Fakat pıhtının sebep olduğu bu zaman içinde tekrar kanama olasılığının önüne geçilemez. Her ek kanamada hayat daha çok tehlikeye girer ve yaşamda kalma olasılığı düşer. Kendi kendine gelişmekte olan SAK’ların çoğunun sebebi anevrizmalardır.

Anevrizmanın yerinin, büyüklüğünün ve konfigürasyonunun tam olarak saptanması tedavisi ve dolayısı ile yenidektarn kanama meydana gelmesinin önüne geçilmesi kritik olan bir noktadır. Bir kanama neticesinde tekrar kanama olasılığı ilk 14 gün için %20 oranındadır. Anevrizma kanaması %50’lere varan miktarlarda ölümcül bir şekilde seyreder. Ayrıca yaşamakta olan hastalarda ise %25 miktarında kalıc]]>